Vrijeme korone - kako se podržati?

Korona virus spada u skupinu velikih virusa, tako kažu stručnjaci. Iako veliki virus, našem oku je nevidljiv i vrlo uznemirujuć za naš respiratorni sustav, ali i za našu psihičku dobrobit. I dok epidemiolozi, civilni stožeri i ostali lideri u svijetu ulažu napore da sačuvaju fizičko zdravlje ljudi i spriječe širenje virusa i nepotrebne smrti, taj oku nevidljivi virus nagriza i napada sva ostala područja ljudskog postojanja i djelovanja – napada ekomomiju, društvo u svim aspektima, napada naš realitet i svakodnevicu, kvalitetu života a time posredno, napada našu psihološku dobrobit. Dok radi svoj party u respiratornom sustavu zaraženih, istovremeno radi party kod svih, bez izuzetka, ostalih nezaraženih ljudi, u njihovom mentalnom, duševnom, socijalnom i emcionalnom postojanju. Sve ono što je bio naš uobičajeni realitet doslovno preko noći se promjenilo – jutarnje buđenje, odlazak na posao, u trgovinu, na omiljenu kavu, druženje s prijateljima, kazalište, koncert, odlazak u restoran, bavljenje raznim aktivnostima na svježem zraku, odlazak u teretanu... sve je nestalo. Sve ono što velikim dijelom čini naš sustav podrške zbog kojeg smo uspješni, mentalno jaki i psihički snažni je postao nagrizen tim velikim i nevidljivim virusom. Ostali su nam naši domovi i u njima naši najbliži što nije malo. Naprotiv!
Sve te pojave praćene su silnim osjećanjem anksioznosti i zabrinutosti za budućnst, za svoje bližnje, za same sebe – kako će izgledati sutra, hoću li se zaraziti, hoće li se zaraziti netko moj bližnji, hoću li izgubiti nekog svog bliskog... Misaoni kovitlac anksioznosti kad krene, teško se zaustavlja, potpaljen i potpomognut raznim medijima koji najviše u ovim kriznim medijima pokazuju koja im je namjera – prenijeti činjenice i informirati ili biti prvi u vijesti, biti senzacionalan. U vremenima neizvjesnosti, u vremenima promjene, kad najviše trebamo jedni druge, kad najviše trebamo svoj dobar sustav podrške, taj isti sustav je nagrižen, napuknut i ne radi za nas. Ostaje pitanje kako se podržati, kako ostati „cool“ kad je ostati „cool“ najteže, ne samo zbog sebe već i zbog svojih ukućana, ponajviše svoje djece? Kako ostati koliko toliko jak? Vrlo jednostavno rečeno – kako ostati „normalan“? Kako djetetu pružiti model i pokazati mu da je svijet mjesto izazova i promjena s kojim će se ono jednog dana uspješno nositi? Mnoštvo pitanja o dosad uspostavljenim društvenim i osobnim vrijednostima, egzistencijalnim postavkama naših života a, s druge strane, ljudski rod se nikad nije susreo sa pandemijom ovakvih razmjera što znači da dobrog recepta kako sto posto biti učinkovit i „riješiti se virusa“ – nema! Kao da sve ono što je jučer vrijedilo, danas više ne vrijedi i to u ogromnim razmjerima.
U vremenima kriza, kako osobnih i društvenih, ipak postoji nekoliko bitnih stvari koje možemo uraditi za sebe i svoje bližnje, osnažiti se i tako osnaženi doprinijeti bržem i uspješnijem izlasku iz krize.
U vrijeme korone, dok smo prisiljeni ostati u svojim domovima i izbjegavati fizičku blizinu, a s željom što uspješnijeg prevladavanja krize, bitno je svakodnevno raditi slijedeće:

  • Budite „TU i SADA“ – naročito kad krene kovitlac uznemirujućih misli, vježbajte vrlo jednostavnu stvar – samo postanite svjesni onoga što vidite, čujete, njušite, postanite svjesni svog disanja, mjesta gdje se nalazite. Pokušajte pronaći zadovoljstvo u tome što samo „jeste“.
  • Prihvatite stvari takve kakve jesu i stvorite novu rutinu – rutina nam je jako bitna, ona nas definira u određenom kontekstu (o tome više u jednom od slijedećih članaka), podržava tko smo i što smo, ona nas ne definira kao osobe već nam daje određeni identitet u socijalnom okruženju – ustanite se kako bi se inače ustali da nije korona kriza, popijte svoju kavu, napravite neku strukturu dana (vrijeme kad ćete se igrati s djecom, vrijeme za obavljanje nekih stvari, vrijeme za sebe, vrijeme za partnera...) i držite se te strukture. Dat će vam određen osjećaj sigurnosti u vremenima kad ništa nije sigurno.
    Kontrola informacija – ne dozvolite da vam glavu pune mediji 24/7. Birajte vrijeme dana kad ćete se ifnormirati, sasvim je dovoljno da dva puta u danu pregledate najnovije vijesti, možda čak i jednom dnevno. Birajte od kojih medijskih kuća ćete pregledavati vijesti, koristite kritičko mišljenje prilikom pregledavanja informacija, to vam nitko ne može uzeti.
  • Brinite o sebi – izađite u prirodu, odite vani i pridržavajte se fizičke udaljenosti. Boravak u prirodi podržava nas u borbi protiv depresije i anksioznosti. Vježbajte, budite fizički aktivni – fizička aktivnost je najbolji lijek protiv anksioznosti, nepotrebnog straha i depresije. Također, pazite na prehranu, nek vam prehrana bude zdrava, podržite svoje tijelo i svoj imunološki sustav kad je to najpotrebnije. Brinite o svom izgledu, odjenite se uredno, nemojte zato što ste zatvoreni u kući biti u neuglednoj i apsolutno udobnoj odjeći, ako vas veseli – našminkajte se, lakirajte nokte, budite lijepi za sebe i svoje ukućane, najviše za svoju djecu (mame, nemojte šišati šiške, pričekajte da se otvore saloni!). Čini se trivijalnim i besmislenim u vremenima krize („Selo gori a baba se češlja!“ ) ali te male stvari će vas podržati da se bolje osjećate – što se vi bolje osjećate, doprinosite boljoj atmosferi i drugima oko vas! Vodite računa o svom snu, spavajte dovoljno.
  • Družite se – budite u kontaktu s ljudima koji vas vesele, koji vam donose nešto lijepo, njegujte zdrave i podržavajuće odnose, kontrolirajte kontakte koji imaju toksično djelovanje na vas, pomozite kome možete.... Suvremene tehnologije nam to omogućavaju, koristite prednosti istih.
  • Humor – nasmijte se, pretvorite u šalu ono što možete i podijelite sa svojim bliskima. Humor je jedna oda najboljih strategija suočavanja sa stresom, ne govori o vašoj neozbiljnosti već vam olakšava cijelu situaciju. Također, nemojte sebe forsirati u humoru -  ako dođe trenutak da niste raspoloženi za šale na račun korone, poštujte svoj proces.
  • DIŠITE! – ovih dana nekad je samo dovoljno da ste tu gdje jeste, sasvim dovoljno je samo biti,  stopalima na zemlji, samo disati, ništa raditi, nikuda trčati, ništa ganjati – samo disati! Naravno, kad dišete, držite razmak od najmanje 3 metra!
    Vremena su promjena, novih izazova i novih vrijednosti. Jedna od tih vrijednosti će biti povjerenje, u samoga sebe a onda, posljedično i u drugoga, u svijet oko sebe. Koristimo ovo vrijeme da vježbamo povjerenje.

Andrijana Dominis, prof. psihologije

Pratite nas na društvenim mrežama

Telefon:
023/383-305

Image

Telefon:
023/383-305